Jak správně cvičit psa

Vítejte v sekci blog na stránkách Petlando.cz. Dnes se zaměříme na základní předpoklady pro výcvik psů; nejčastější povely a různé způsoby odměňování vašeho čtyřnohého přítele. Tak pojďme na to.

Správný výcvik psa není jen o naučení povelů. Je to o vytvoření silného vztahu mezi vámi a vaším psem, který je založen na vzájemné důvěře a respektu. Je to o tom, jak se stát pro svého psa vůdcem, kterému bude důvěřovat a poslouchat.

Jako první musíte pochopit, že každý pes je jedinečný. To, co funguje na jednoho psa, nemusí nutně fungovat na druhého. Je důležité se přizpůsobit a najít metody, které nejlépe fungují pro vašeho konkrétního psa.

Výcvik psa by měl začít již v raném věku. Čím dříve začnete, tím lépe. Ale nebojte se, pokud máte staršího psa. Nikdy není pozdě začít!

Základní povel, který by měl každý pes znát, je "sedni". Je to jednoduchý povel, který může být použit v mnoha různých situacích. Když chcete, aby váš pes seděl, jednoduše řekněte "sedni" a pomáhejte mu do správné pozice. Jakmile pes udělá to, co chcete, odměňte ho. Může to být pamlskem hupple, pochvalou nebo hračkou.

Další důležitý povel je "zůstaň". Tento povel může být náročnější na naučení, ale je nezbytný pro bezpečnost vašeho psa. Když chcete, aby váš pes zůstal na místě, řekněte "zůstaň" a odstupte od něj. Pokud zůstane na místě, odměňte ho. Pokud se pohne, vraťte ho zpět na místo a zkuste to znovu.

 

K výcviku psa můžete použít nejen pamlsky, ale také hračky nebo například lickimats. Lickimats jsou vynikající pro trénink a uklidnění psa. Vašemu psovi můžete na lickimat namazat jeho oblíbenou pastu a nechat ho, aby ji olízl. Tímto způsobem ho odměníte za správné chování a zároveň mu poskytnete mentální stimulaci.

Výcvik psa není jen o učení povelů. Je to také o učení sociálních dovedností a správného chování. Je důležité, aby váš pes věděl, jak se chovat v různých situacích, jak respektovat ostatní psy a lidi a jak reagovat na různé podněty.

Pamatujte, výcvik psa je proces. Vyžaduje trpělivost, důslednost a pozitivní přístup. Ale výsledky stojí za to. Vycvičený pes je šťastný pes a šťastný pes znamená šťastného majitele. Takže pokud jste připraveni na výzvu, začněte trénovat svého psa dnes. Vaše úsilí se určitě vyplatí.