Jaké potraviny nedávat našim mazlíčkům

Jestliže máte doma psa nebo kočku, samozřejmě chcete, aby byli šťastní, zdraví a spokojení. Ačkoli jsou to naši nejlepší přátelé, jejich zažívací systémy se výrazně liší od našich. Bohužel, některé potraviny, které jsou pro nás zcela bezpečné, mohou být pro naše malé přátele toxické a dokonce smrtelné.

Jak psi, tak kočky by měli držet od čokolády raději dál. Obsahuje látky teobromin a kofein, které mohou u zvířat způsobit otravu. Symptomy mohou zahrnovat třes, zvracení, průjem a v extrémních případech i smrt. Pokud si tedy chcete dopřát kousek čokolády, udělejte to raději bez svého chlupatého přítele.

Dalším potravinovým nepřítelem je hroznové víno. Hrozny a rozinky mohou způsobit akutní selhání ledvin u psů a koček. I malé množství může způsobit vážné zdravotní problémy, včetně nevolnosti, zvracení a letargie.

Sýr a mléčné výrobky také nepatří do jídelníčku psů a koček. I když některé kočky mohou tolerovat malé množství mléka, většina z nich trpí laktózovou intolerancí. To může vést k průjmu a jiným zažívacím potížím. Příliš mnoho mléčných produktů může také přispět k obezitě a dalším zdravotním problémům.

A co rýže? Rýže samotná není pro psy a kočky škodlivá, pokud je podávána v malém množství a je řádně uvařená. Ale všechny obiloviny by měly tvořit jen malou část stravy našich domácích mazlíčků. Psi a kočky jsou masožravci a jejich strava by měla být tvořena především masem.

A nakonec piškoty pro kočky? Je důležité si uvědomit, že kočky potřebují vysoký obsah bílkovin v jejich stravě a neměly by konzumovat potraviny bohaté na cukr. Piškoty mohou obsahovat cukry a tuky, které mohou vést k obezitě a zubním problémům u koček.

 

Pokud jde o mrkev, pak tu můžeme připravit jak pro sebe, tak i pro naše čtyřnohé přátele. Psi ji mohou konzumovat jak vařenou, tak syrovou, a dokonce jim může pomoci při čistění zubů. Nicméně, mrkev by měla být podávána s mírou, protože obsahuje cukry, které mohou vést k obezitě, pokud je podávána v nadměrném množství. Co se týče koček, mrkev není pro ně toxická, ale díky svému rostlinnému složení ji kočky špatně stráví.


Představte si, že váš pes nebo kočka je malý, dobrodružný objevitel na cestě džunglí plné neznámých potravin. Je na vás, jako na jejich ochránci a průvodci, abyste je vedli mimo nebezpečí. Jakákoli nejistota ohledně potravin by měla být konzultována s veterinářem. Pamatujte, že správná strava vašeho mazlíčka je klíčem k jeho dlouhému a zdravému životu.